24 Haziran 2011 Cuma

"Anadolu'nun Kayıp Şarkıları" Belgeselinin Gösterimi Gerçekleştirildi"Bundan 7 yıl önce Nezih Ünen, kurduğu ekiple Anadolu yollarına çıkarken böylesine büyük bir işe kalkıştığını bilemezdi. O anda tek düşündüğü, Anadolu'yu kameralar ve mikrofonlarla dolaşıp, modernize edeceği türküler kaydetmekti. Bu turu tamamladıktan sonra da, ıstanbul'daki stüdyosuna dönüp, eşsiz Anadolu müziklerini modern yaşama kazandırabileceği bir film ve bunun albümünü yapacaktı.
2002 yılında başlayan bu yolculukta elde edilen müthiş görüntüler ve müziklerle yapılan uzun çalışmanın sonuçları şok ediciydi. Anadolu'nun binlerce yıldır suskun kalan kültürleri, müzik ve görsellikte yapılan modern uygulamalarla, adeta görkemini bir kere daha dünyaya haykırmak istiyordu!

Bunun üzerine Nezih Ünen bu çalışmayı derinleştirmeye karar verip, 2005 yılında daha geniş bir kadroyla tekrar Anadolu yollarına çıkıldı. Bu, daha önce benzeri hiç yapılmamış bir film olacaktı. Senaryoyu bizzat Anadolu yazacak, şarkıları da Anadolu halkı kendi ortamında, provasız söyleyecekti. Sonra da bu şarkılara modern düzenlemeler yapılarak ortaya gerçek yaşamın içinden yaratılmış ilk müzikal film çıkacaktı.

Çekimler tamamlandığında Nezih Ünen, bu projeyi şekillendirmeye çalışırken, projenin kendisini şekillendirdiğini söylüyordu. Anadolu'da yaşadıkları ve gördüklerinden o kadar etkilenmişti ki, bu filmi izleyen herkesin yaşadıklarına tanık olmasını istiyordu."

"Osama" filminin gösterimi yapıldıÇaresizlik ve azim üzerine son derece dokunaklı bir öykü anlatan bu ilk film, Afgan sinemasından çarpıcı bir örnek... 

Baskıcı Taliban rejimi altında yaşayan 12 yaşındaki bir kız ve doktor annesi, bir hastanedeki işlerinden olunca düpedüz ev hapsine mahkûm olurlar; çünkü yanlarında “yasal bir eşlikçi” - yani erkek bir aile üyesi- olmadan evden çıkamamaktadırlar, hayatlarını kazanmaları da yasaktır. 

Annenin hem kocası hem de erkek kardeşi ölmüş olduğundan aileyi geçindirebilecek kimse yoktur. Bu yüzden anne, büyükanneyle birlikte, kızının saçını kesip kıyafetini değiştirerek onu erkek kılığına sokmaya karar verir. Kimliğinin açığa çıkmasından korkan küçük kız kendisine Osama adını verir ve öldürülmüş babasının arkadaşı olan mahalle sütçüsünün yanında çalışmaya başlar. 

Sütçü ne iyi niyetli ve cömertse de, genç Osama’nın önünde uzanan yolculuk vicdansız karakterler ve tehlikelerle doludur. Artık bir “oğlan çocuğu” olduğu için mahalledeki diğer erkek çocuklarla birlikte Medrese’ye götürülür. Burası, aynı zamanda Taliban’ın askİstanberi eğitim merkezidir...

Gençlik Filmleri Festivali Radikal'de
Gençlik Fimleri Festivali’nin “Genç Yönetmenler Kuşağı” kapsamında 21-24 Aralık tarihleri arasında İstanbul, İzmir, Ankara, Eskişehir, Bursa ve Kocaeli’de genç yönetmenlerin kısa filmlerinin ücretsiz olarak gösterimleri yapılacak. Festivalin açılışı 21 Aralık’ta İstanbul, Ankara, İzmir, İzmit ve Bursa’da 26 aralıkta ise Eskişehir’de olacak. Daha sonra ise çeşitli üniversitelerde ve Anadolu’da izleyicilerle buluşacak.
Gençlik Filmleri Festivali, alışık olduğumuz kısa film yarışmaları gibi değil. Başta yarışma kültürüne karşı olduklarını üstüne basa basa belirtiyorlar ve çeşitli yarışmalar düzenleyerek seçilen filmlere belirli ödüller koyan yarışmaların, sinemanın gelişmesi ve yaygınlaşması adına hiçbir fayda sağlamadıklarını düşünerek, bu festival kapsamında oluşturulan Film Seçme Ekibi ve Festival Danışmanları’nın ortak fikirleri doğrultusunda olabildiğince fazla filme yer vermeyi amaçlıyor. Çeşitli üniversitelerde ve oluşturulan film atölyelerinde geniş kitlelere ulaşarak genç yönetmenlere destek olmayı planlıyor. Festival destekçileri arasında Yetkin Dikinciler, Ece Temelkuran, Erkan Can, Bennu Yıldırımlar, Halil Ergün, Hüseyin Karabey, Aydın Sayman ve daha bir çok isim yer alıyor.
Festival düzenleyicileri, kendilerince Kolektif Sineme Ekibi diye adlandırdıkları, festivalin direk kurucaları ve sinemayla ilgilenen bağımsız öğrencilerden oluşuyor. 2007′den bu yana çeşitli sinema atölyeleri düzenleyip, kısa filmler çekip, çok sayıda film gösterimi yaparak, bu filmlerin oyuncu ve yönetmenlerini ağırlayarak söyleşiler düzenleniyor. Kolektif Sinema’ya katılmak ve festival gönüllüsü olmak için ise; genclikfilmlerifestivali@gmail adresinden iletişime geçmek mümkün.
Festivale film göndermek için gerekli tek şart; kısa metrajlı film olması. Konu sınırlaması ya da ortak bir tema yok ancak; festivalin içeriğiyle benzeşen filmlere öncelik tanınacak.
Film gönderimleri genclikfilmlerifestivali@gmail adresinden yapılacak.
Festivalle ilgili ayrıntılı bilgiye yine www.genclikfilmlerifestivali.org adresinden ulaşmak mümkün.
İmge Balık- radikal